«

»

מאי 18

מה עושים בייעוץ עסקי?

עסקים בכל התחומים מתמודדים עם אתגרים מורכבים מאוד. בחלק גדול מהמקרים מדובר בעסקים קטנים, ולא תמיד לבעל או בעלת העסק יש את כל מיומנויות הניהול הדרושות לצורך ההתמודדות המורכבת. ייעוץ עסקי מסייע לבעלי העסקים לגשר על פערי המידע והניסיון, וכך לממש את הפוטנציאל של העסק שלהם.

התוצרים של הייעוץ העסקי יכולים להיות שינויים בתהליכי העבודה השוטפת, אסטרטגיית שיווק מקיפה שכוללת למשל החלטה ליצור סרטון תדמית, פנייה לשווקים חדשים ועוד.

היכרות

השלב הראשון של הייעוץ העסקי הוא היכרות – על-מנת שיועץ מיומן יוכל לסייע לבעלי העסקים לשדרג את ההתנהלות ואת הביצועים, הוא חייב כמובן להכיר את העסק, את היתרונות שלו על פני מתחריו, את חולשותיו, את השוק שבו הוא פועל את כל המוצרים והשירותים וגם את הערכים שהבעלים מתנהל לפיהם (כך שלמשל אם יוחלט להפיק סרטון תדמית, אפשר יהיה לוודא שהוא משקף במדויק את אותם ערכים).

גיבוש אסטרטגיה

בשלב הבא היועץ העסקי מגבש, ביחד עם אנשי העסק, אסטרטגיה מקיפה ומדויקת – גם לטווח קצר וגם לטווח ארוך. האסטרטגיה בנויה כך שניתן יהיה למצות את היתרונות ולמנף את החוזקות השונות, ובמקביל לנטרל את החולשות. 

האסטרטגיה מתייחסת לכל ההיבטים הרלוונטיים לתפקוד העסק: ההיבט התפעולי, הפיננסי, כוח אדם, שיווק ועוד.

תוכנית עבודה למימוש האסטרטגיה

כל מרכיב באסטרטגיה זוכה גם לפירוט של האופן שבו הוא יהפוך מתוכנית למציאות. כך לדוגמה אם האסטרטגיה השיווקית כוללת מיתוג של העסק כמוביל בתחומו, תוכנית העבודה האופרטיבית תכלול הפקת סרטוני תדמית מחמיאים אודותיו. בהקשר זה כדאי להדגיש שעלות הפקת סרטוני תדמית כיום אינה גבוהה, גם כשמדובר על הפקה מקצועית מאוד.

בקרה והשבחת תוכנית העבודה

בחלק גדול מהמקרים היועצים העסקיים ממשיכים ללוות את העסק גם לאחר התחלת מימוש תוכנית העבודה. בדרך זו ניתן לבחון את קפיצת המדרגה של העסק בעקבות התהליך שעבר וגם להסיק מסקנות כשהתוכנית כבר מיושמת. על בסיס אותן מסקנות ניתן להשביח עוד יותר את תוכנית העבודה שנקבעה וכך למקסם את הישגי התהליך. אם לדוגמה סרטון התדמית מרשים את הלקוחות הפוטנציאליים אבל לא מגיע למספיק בני אדם, כדאי להוסיף לתוכנית השיווק פעילות באפיקים שבהם ניתן להפיץ סרטוני תדמית – למשל רשתות חברתיות.

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

תגי HTML מותרים: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>