«

»

יול 25

האסדרה בישראל על פי חיים טולדנו

אין ספק בכך שיש צורך לפקח על מה שקורה בחברות ישראליות מבחינת תשלומים והתנהלות, אך השאלה היא איך משיגים את המטרה הזאת. רבות דובר על פחות ויסות ועל הרבה יותר פיקוח, אך השאלה איך עושים את זה בפועל. יתרה מכך, חיים טולדנו תוהה האם האסדרה באמת נכונה  למדינת ישראל והאם זו הדרך שתוביל לכך שנוכל להיות רגועים ושקטים ולדעת שלא תהיה שחיתות בשום חברה או ארגון. למעשה מחיים טולדנו אנחנו למדים שהגברת השקיפות והפיקוח הציבורי הם נפלאים אך רק אם הם חלים על כל השחקנים בשוק. מצב שבו האסדרה לא חלה על כל המשתתפים טבעי שנראה שהחברות הגדולות והרציניות תלכנה למקומות שבהם הפיקוח פחות רציני.

חיים טולדנו בהמלצות על לימודי כלכלה

העולם שבו אנחנו חיים הוא עולם שבמרכזו עומד הכסף, ההון והבורסות השונות. אנחנו יכולים להתעלם מכך ולטמון ראשנו בחול, אך בסופו של דבר אם לא נדע דברים בסיסיים על כלכלה זה יהיה בעוכרינו. לכן חיים טולדנו ממליץ על לימודי כלכלה ושוק ההון, אפילו אם מדובר על לימודים ברמה בסיסית ביותר. למעשה מחיים טולדנו אנחנו למדים שגם על ידי מאמרים מקצועיים בתחום בהחלט ניתן להרחיב את הדעת וללמוד עוד ועוד על הנושא, אז למה שלא תעשו את זה גם אתם?

למה בכלל צריך פיקוח?

כשמדברים על אסדרה למעשה מדברים על פיקוח גדול על החברות השונות, בין אם זה במגזר הפרטי ובין אם זה במגזר הציבורי. לכן יש לכך חשיבות גדולה שכן אנחנו לא באמת יכולים לתת לחברות הציבוריות והפרטיות להתנהל לפי ראות עיניהן. מחיים טולדנו אפשר ללמוד שאין תשובה אחת נכונה לשאלה איך אפשר לנהל מדינה בצורה נכונה מבחינה כלכלית אך בהחלט חשוב להתאמץ כדי שזה יקרה. על פי חיים טולדנו, מדינה שלא מנוהלת טוב מבחינה כלכלית היא מדינה שאין בה מחשבה על העתיד וזו מדינה שרמת החינוך בה עלולה לרדת. לכן חשוב להשקיע בנושא הזה ולשים אותו בראש סדר העדיפויות של המדינה ושל העם.