«

»

אפר 17

התחדשות עירונית

יזמים בתחום הנדל"ן? חושבים להיות מעורבים בפרויקטים של התחדשות עירונית? אם כן, הגעתם אל המקום הנכון.

היום בכל רחבי הארץ ניתן לראות התחדשות עירונית, אך מדובר בפרויקטים מורכבים מאוד, ארוכים ופרויקטים שלא כל אחד יכול להשלים אותם בהצלחה. לכן היום בלא מעט מצבים יזמים מעדיפים לא להיכנס אל הפרויקטים הללו, וקשה לראות עדיין פרויקטים כאלו בכמויות גדולות.

יחד עם זאת, אם עושים את התהליך בצורה נכונה, מדובר בפרויקטים שיכולים להיות רווחיים מאוד עבור היזם ולהביא ליתרונות רבים עבורו. ההטבות הרבות שהוא מקבל מהמדינה עבור פרויקט כזה, ההקלות השונות ועוד – כל אלו יכולים לאפשר לו להשלים את הפרויקט בהצלחה ובקלות רבה יותר, אך צריך לקבל את הליווי הנכון לשם כך.

התחדשות עירונית בירושלים – יש דבר כזה?

בירושלים, עיר הבירה של ישראל, מתוכננים הרבה מאוד פרויקטים של התחדשות עירונית, אך בפועל – עדיין לא רבים מהם התחילו את שלב הביצוע. ישנו קושי בתכנון פרויקטים בירושלים בשל אופי העיר, ההתאמה של הבניה אל העיר עצמה ואל השטחים בה, תהליכי בניה מורכבים ואישורים לא פשוטים ועוד.

יזם אשר חושב להיכנס אל פרויקט של התחדשות עירונית בירושלים חייב להיעזר בליווי של מומחים בעלי ניסיון בתחום אשר יקנו לו את כל המידע הדרוש לו, ילוו אותו לאורך כל הדרך ובתהליכים המתאימים עד שהוא יוכל להשלים את הפרויקט, ועל הצד הטוב ביותר שניתן.

אילו סוגים של התחדשות עירונית מתאימים לירושלים?

בירושלים ניתן לבצע מגוון רחב של פרויקטים המובילים להתחדשות עירונית והעיקריים הם:

  1. תמ"א 38 – תכנית המתאר הארצית לחיזוק מבנים מפני רעידות אדמה מאפשרת ליזמים להתחיל פרויקט על בניינים ישנים בעיר ולא רק לחזק את המבנה, אלא גם לחדש אותו ולהוסיף דירות אותן היזמים יוכלו למכור לאחר מכן ומהן יגיע הרווח שלהם.
  2. פינוי בינוי – שטחים ישנים אשר יש להרוס את המבנים הקיימים עליהם ובמקומם לבנות מבנים אחרים. מדובר בפרויקטים מורכבים יותר מתמ"א 38, וזאת בשל הצורך של היזם למצוא פתרונות מגורים חלופיים לדיירים בתקופת הבניה ודירות חדשות לאחר הבניה ולכן פחות מוכרים.