«

»

יונ 29

הלוואה כנגד נכס – כשהנכס שלכם שווה כסף

להיות בעל נכס בישראל זה לא מובן מאליו. בעלי נכסים רבים יושבים על הזדמנות כלכלית נדירה, ורובם אינם מודעים לכך. אם יש לכם נכס ללא משכנתא, אתם בכלל נמצאים בפתחה של הזדמנות יוצאת דופן לקבלת הלוואה כנגד נכס.

ישראלים רבים חולמים על צבירת נכסים והון. הדרך היציבה ביותר להחזיק הון בישראל הוא ברכישת נכסים, בעיקר דירות, ולרוב האנשים אין את ההזדמנות לרכוש יותר מדירה אחת תחת משכנתא. אך מה מתרחש כשאתם מסיימים לשלם את המשכנתא והדירה עומדת ללא חוב, תחת שמכם?

מי נותן הלוואה כנגד נכס?

אם אתם בעלי נכס שאין עליו שיעבוד, כלומר שאינו תחת משכנתא (או כל שיעבוד אחר), תוכלו לבקש הלוואה כנגדו. הלוואה זו תינתן בקלות יחסית, שכן לבנק יש ערבות יציבה וחזקה, מלבנים ובטון, בית או דירה שמוחזקים בערבות כנגד ההלוואה. מעין משכנתא הפוכה, במקום בית של מישהו תמורת המשכנתא שלכם, הבית שלכם תמורת הלוואה בתנאים טובים.

  • תוכלו לממן שיפוץ לשדרוג הנכס ואיכות החיים
  • תוכלו לעשות את הטיול עליו חלמתם תמיד
  • תוכלו לתמוך במשפחה או בילדים ברכישת הדירה שלהם

ובעצם, כשקיבלתם הלוואה כנגד נכס, תוכלו לעשות עם הכסף ככל העולה על רוחכם, וכל עוד אתם עומדים בתנאי ההלוואה ומשלמים אותה חודש בחודשו, היא מתנהלת כמו כל הלוואה אחרת.

נקודות למחשבה על הלוואה כנגד נכס

דבר ראשון שחובה לבדוק, והבנק, כמובן, יבדוק זאת היטב, הוא יכולת ההחזר שלכם. אפילו שהבנק מבוטח היטב עם שטר בעלות תיאורטי על הנכס, שיכול להיות דירה, חנות, מגרש וכיו"ב, הרי שישנם חוקים ותקנות מטעם בנק ישראל ומדינת ישראל, בכדי לשמור על כל הצדדים המעורבים בעסקת ההלוואה.

חשוב לדעת כי במידה ולא תעמדו בתנאי ההלוואה, אתם מסתכנים באובדן הנכס המשועבד לטובת הבנק, שידרוש את כספי ההלוואה בחזרה. במקרה מסוג זה, בו אינכם יכולים לשלם את ההלוואה כנגד נכס שלקחתם, הבנק יעמיד למכירה את הנכס, יאסוף את הסכום הדרוש לו מההלוואה, ואתם תקבלו את השאר.